Boże Narodzenie w Gricigliano zawsze obchodzone jest w radości z przyjścia Zbawiciela oraz w radości rodzinnego świętowania. Jak co roku, święta spędzał w Gricigliano również Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Burke, który odprawił uroczystą Mszę świętą pontyfikalną w dzień Narodzenia Pańskiego.
Z okazji czterdziestej piątej rocznicy święceń kapłańskich, otrzymanych z rąk papieża św. Jana Pawła II, Założyciel i Przełożony Generalny naszego Instytutu – Ksiądz Prałat Gilles Wach, został przyjęty, 24 czerwca 2024 r., przez Jego Świętobliwość Papieża Franciszka na prywatnej audiencji. Towarzyszyli mu: ks. prał. Rudolf Michael Schmitz, Wikariusz Generalny Instytutu oraz ks. kan. Louis Valadier, prowincjał Francji.
Na pierwszych nieszporach święta Świętego Benedykta z Nursji, jednego z patronów Instytutu, mieliśmy zaszczyt i łaskę gościć po raz pierwszy nowego arcybiskupa Florencji — Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Gherarda Gambellego, któremu towarzyszył Jego Eminencja Ksiądz Ernest Kardynał Simoni. Jego Ekscelencja zwiedził Gricigliano w towarzystwie Księdza Prałata Gillesa Wacha — Przełożonego Generalnego Instytutu, Księdza Kanonika Philippa Mory — rektora seminarium, Księdza Prałata Michaela Schmitza — Wikariusza Generalnego Instytutu oraz innych Księży Kanoników Instytutu. Jego Ekscelencja skierował do nas swoje słowo na temat świętego Benedykta oraz pozdrowił Siostry Adoratorki, które również przybyły na tę uroczystość z Livorno oraz Neapolu.
Pragniemy wyrazić słowa wdzięczności Jego Ekscelencji za zaszczycenie nas swoją obecnością i budującą przemowę ku czci wielkiego patriarchy i ojca monastycyzmu na Zachodzie. Zapewniamy go o naszym synowskim oddaniu i wdzięcznych modlitwach.
Czytaj dalej: Wizyta JE ks. abpa Gherarda Gambellego w Gricigliano — Galeria zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów święta Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, tzw. Matki Bożej Gromnicznej. Mszę poprzedziło tradycyjne błogosławieństwo świec i procesja.
Ceremoniom przewodził Ksiądz Kanonik Paul-Antoine Lefèvre, ojciec duchowny seminarium.
W święto Świętego Franciszka Salezego, jednego ze świętych patronów Instytutu, 29 stycznia 2025 roku, Jego Eminencja Ksiądz Ernest Kardynał Simoni odwiedził Gricigliano. Wykreowany na kardynała w 2016 roku, spędził on za wiarę 28 lat w ciężkim więzieniu reżimu komunistycznego panującego w Albanii. Obecnie na emeryturze przebywa we Florencji.
Kardynał wygłosił krótką konferencję oraz wziął udział w drugich uroczystych nieszporach. Wizyta ta była ogromną łaską i pocieszeniem dla wszystkich kleryków i przełożonych, poruszonych i zbudowanych prostotą, ojcowskim duchem i gorliwością tego niezwykłego sługi Bożego. Bogu dzięki!
Czytaj dalej: Święto Świętego Franciszka Salezego 2025 — Galeria zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe w Gricigliano, grudnia 2024 r. Ceremoniom przewodniczył Ksiądz Kanonik Jason Apple, prefekt studiów w seminarium.
Czytaj dalej: Święto Matki Bożej z Guadalupe 2024 — Galeria zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów oraz nowenny przygotowującej do święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, głównego święta patronalnego Instytutu, w Gricigliano, 8 grudnia 2024 r.
Mszę świętą odpustową odprawił Ksiądz Prałat Gilles Wach, Założyciel i Przełożony Generalny Instytutu.
Czytaj dalej: Święto Niepokalanego Poczęcia NMP 2024 — Galeria zdjęć
Amerykanie stanowią jedną z najliczniejszych grup zarówno w seminarium jak i całym Instytucie, który posiada liczne placówki w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też, co roku, pod koniec listopada amerykańscy seminarzyści przygotowują dla całej wspólnoty tradycyjny posiłek na święto Dziękczynienia. W menu zupa dyniowa i obowiązkowy indyk! Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Jak co roku w pierwszych dniach listopada następuje krótka przerwa w normalnym rytmie seminaryjnego życia. Na dwa tygodnie zawiesza się wykłady i zajęcia, a cała wspólnota zbiera się w gajach otaczających seminarium, aby zbierać oliwki. Jedna po drugiej, zbierane ręczenie lub przy pomocy małych grabek, spadają na sieci czy też stare spadochrony rozłożone pod drzewami. Aby nabrać sił i walczyć z listopadowym chłodem, seminarzyści mogą posilić się pożywną przekąską podczas przerwy w pracy. Każdego wieczoru zbiór jest przewożony do sąsiedniej tłoczni, a cenny, złoty płyn — zielonkawy, gdy jest świeżo wyciśnięty — wraca do seminarium. Na koniec zbiorów wszyscy mogą spróbować świeżej oliwy podczas kolacji, której menu złożone jest z samych „oliwkowych” potraw.
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tegorocznego zbioru oliwek.
Strona 1 z 4