Siostry Adoratorki Królewskiego Serca Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana

Siostry w chórze

Siostry Adoratorki Królewskiego Serca Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana, zjednoczone z Instytutem Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana i współdzielące jego duchowość, mają za swoje powołanie modlitwę o uświęcenie kapłanów – w szczególności kapłanów Instytutu – i wspieranie ich w posłudze. Będąc zgromadzeniem nieklauzurowym, prowadząc jednak życie o charakterze kontemplacyjnym, wypełniają je poprzez codzienne uczestnictwo w Mszy św., śpiewanie oficjum brewiarzowego oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

Wspólnota została założona w 2001 roku w Gricigliano, a w czerwcu 2004 roku, trzy pierwsze siostry przyjęły habit zakonny z rąk ówczesnego arcybiskupa Florencji, JEm ks. kard. Ennio Antonell’ego. Siostry od samego początku cieszą się licznymi powołaniami i zgromadzenie liczy dzisiaj prawie setkę sióstr, różnych narodowości, które posługują w 9 domach: trzech we Włoszech i po jednym w Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Odwiedź stronę Sióstr Adoratorek

Duchowość

Adoracja w neapolskim nowicjacie

Msza święta sprawowana w tradycyjnej formie (usus antiquior) jest dla Siostry Adoratorki źródłem i szczytem każdego dnia i całego życia; życia niebędącego niczym innym jak tylko nieustanną ofiarą miłą Bogu, na wzór Konsekrowanej Hostii w czasie Przenajświętszej Ofiary Mszy. Przedłużeniem tej ofiary jest adoracja oraz modlitwa brewiarzowa, które wypełniają znaczną część dnia.

Podobnie do kapłanów, seminarzystów i oblatów Instytutu, Siostry Adoratorki mają za swoich świętych patronów: Benedykta z Nursji, Tomasza z Akwinu i Franciszka Salezego, którzy prowadzą je na duchowych ścieżkach.

Benedyktyński aspekt ich charyzmatu odzwierciedla się poprzez centralne miejsce, jakie zajmuje tradycyjna Liturgia Kościoła w ich codziennym życiu.

Rekreacja

W św. Tomaszu z Akwinu siostry znajdują jasność i uporządkowanie rozumowania, konieczne do ich formacji intelektualnej i duchowej – coraz głębszego zrozumienia i przeżywania Tajemnic Wiary.

Od św. Franciszka Salezego, Doktora Miłości Bożej, siostry czerpią wzór swojego powołania: nieustannie dążyć do wzrostu Miłości Bożej, ugruntowanej w Prawdzie.

W końcu, poprzez wzywanie orędownictwa ich głównej patronki – Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, starają się upodobnić całe swe życie i osobę z Królewskim Sercem jej Boskiego Syna – tak jak w ich dywizie: In Corde Regis – W Sercu Króla.

Prace i studia

Szkolna katecheza

Dla duszy poświęconej Bogu, życie modlitewne nie kończy się w momencie opuszczania kaplicy, ale raczej miłosna kontemplacja Boga i jego świętej Woli trwa, przedłuża się i pogłębia w ciągu dnia. Oprócz codziennych obowiązków, takich jak gotowanie, pranie, ogrodnictwo i tym podobnych prac potrzebnych do utrzymania dużego domu, siostry szyją, naprawiają i haftują szaty liturgiczne, tworzą koronki i malują. Może się zdarzyć, że jakaś siostra będzie pieczołowicie szyć delikatną koronkę przez całą godzinę, po czym zabierze się za malowanie pokoju.

Przygotowanie świątecznego obiadu

Wraz z modlitwą i pracami, siostry poświęcają się również codziennej nauce, a jak naucza św. Franciszek Salezy: „Wiedza konieczna jest do zaistnienia miłości, gdyż nie możemy kochać tego, czego nie znamy”. Nauka rozpoczęta w postulacie, ma swoją kontynuację przez nowicjat i całe życie zakonne. Obejmuje ona wykłady z nauczania i historii Kościoła, Liturgii, Pisma Świętego, łaciny, itd., prowadzone przez księży kanoników naszego Instytutu.

Siostry zbierają się każdego dnia na nieustanne poznawanie, naukę i ćwiczenie chorału gregoriańskiego, podążając za lekką i pełną wigoru metodą benedyktyńskiego opactwa w Solesmes. Dzięki niej życie duchowe żywi się każdym słowem i nutą.

Apostolat

Szycie szat liturgicznych

Będąc wspólnotą częściowo kontemplacyjną a częściowo misyjną, siostry profeski oddają się również pracy apostolskiej, takiej jak: szycie i naprawa szat liturgicznych, lekcje katechezy dla dzieci, dom rekolekcyjny oraz innym zadaniom, która zsyła im Boża Opatrzność. Doczesne dobra nie są ani jedynym, ani nawet pierwszym ich celem, ale szerzenie życia zanurzonego w adorowaniu Serca Jezusowego dookoła nich, aby Chrystus mógł królować w każdym aspekcie społeczeństwa.

Formacja

Postulantki po przyjęciu capelino

Formacja Sióstr Adoratorek rozpoczyna się od roku postulatu. Postulantka nosi zwykłą, czarną suknię oraz srebrny krzyż św. Franciszka Salezego na niebieskiej tasiemce, a do liturgii zakłada niebieski kaptur. Jest to czas rozeznania powołania i okazja do bliższego poznania życia Sióstr Adoratorek w naszym nowicjacie znajdującym się we włoskim Neapolu.

Po zakończeniu tego wstępnego okresu rozeznania, podążając za wskazówkami przełożonych i kierownika duchowego, postulantka może przyjąć habit i rozpocząć nowicjat. To podczas ceremonii obłóczyn siostra otrzymuje nowe zakonne imię. Nowicjat, trwający kilka lat, jest czasem na pogłębienie życia wewnętrznego i pielęgnowania cnót, w szczególności pokory, posłuszeństwa, hojności i miłości, aby definitywnie rozeznać i przygotować się do całkowitego oddania się Bogu w ślubach wieczystych.

Powołanie

Nowicjuszki po przyjęciu habitu

Aby wstąpić do postulatu Sióstr Adoratorek w celu rozeznania swojego powołania, kandydatka musi mieć ukończone 18 lat. Dla dziewczynek poniżej 18 roku życia, chcących się odpowiednio przygotować, najlepszą pomocą będzie oddanie się modlitwie i pielęgnowaniu cnót właściwych młodej damie w jej aktualnym stanie życia: posłuszeństwie rodzicom, miłości wobec rodzeństwa, wiernym wypełnianiu obowiązków stanu i nauki. To właśnie poprzez praktykowanie tych „małych cnót”, tutaj i teraz, za przykładem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dusza przygotowuje się w najlepszy sposób do każdego powołania, do jakiego Bóg może ją wezwać w przyszłości.

Nasze domy

Dom św. Tomasza z Akwinu, Neapol — Włochy

Corso Sirena 66, 80147 Napoli, Włochy

Nasz wciąż rosnący nowicjat znajduje się, od 2019 roku, w zabytkowym neapolitańskim podominikańskim klasztorze, otoczonym gajami drzew pomarańczowych i cytrusowych. Podczas lat spędzonych w tym domu, postulantki i nowicjuszki otrzymują liczne duchowe łaski oraz solidną formację intelektualną i duchową, przygotowującą je do złożenia ślubów wieczystych i życia w jednym z naszych apostolatów.

Strona neapolskiego nowicjatu

Dom Eucharystycznego Serca, Le Noirmont (Diecezja Bazylei) — Szwajcaria

Les Côtes, La Goule 8, 2340 Le Noirmont, Szwajcaria

Ten piękny klasztor, położony na zboczu góry z widokiem na francuską granicę, był dawniej szkołą dla chłopców prowadzoną przez Zgromadzenie Najświętszego Sakramentu. Budynek, w którym niegdyś mieścił się internat, został przekształcony w przestronny i komfortowy dom: idealne miejsce na rekolekcje, dni skupienia i oczywiście obozy letnie! Siostry w Szwajcarii poświęcają się również tradycyjnej sztuce papieroplastyki (quilling).

 

Klasztor Maria-Engelport, Nadrenia-Palatynat — Niemcy

Flaumbachtal 4, 56253 Treis-Karden, Niemcy

To sanktuarium maryjne, położone niedaleko niemieckiego Trewiru, pierwszej stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zaledwie kilka kilometrów od rzeki Mozeli, pochodzi z 1220 roku. Dzięki wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, obecności kilku księży kanoników posługujących się wieloma językami oraz gościnności sióstr, klasztor ten przyjmuje wielu gości i rekolekcjonistów, rodziny i księży, którzy przybywają, aby spędzić kilka dni z Bogiem w tej spokojnej, zalesionej dolinie.

  Strona klasztoru Maria-Engelport

Dom św. Augustyna, Preston — Anglia

42 St Austin's Place, Preston PR1 3YJ, Wielka Brytania

Siostry Adoratorki przybyły do Anglii w 2018 roku, do miasta Preston, którego nazwa oznacza „miasto kapłanów” (Priest-town). Ich życie skupia się na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz śpiewie podczas Mszy św. i oficjum w licznych apostolatach otaczających miasto. Dzięki szczęśliwemu zrządzeniu Bożej Opatrzności siostry prowadzą również zajęcia w Akademii św. Benedykta (St Benedict Academy) dla dzieci w wieku 5-17 lat w lokalnej prywatnej szkole katolickiej prowadzonej przez Instytut.

Strona domu św. Augustyna

Willa Najświętszego Serca, Livorno — Włochy

Via Numa Campi, 9, 57128 Livorno LI, Włochy

Ta włoska willa z dużym, zamkniętym ogrodem znajduje się w robotniczym, morskim mieście Livorno, 25 km na południowy wschód od Pizy. Oprócz adoracji Najświętszego Sakramentu i śpiewu Mszy Świętej w pobliskim apostolacie, dom ten jest również przeznaczony do szycia szat liturgicznych dla księży i kleryków Instytutu.

Konwent Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Wausau — Wisconsin, USA

601 Mcindoe St, Wausau, WI 54403, Stany Zjednoczone

W dzień Wszystkich Świętych 2019 roku, Siostry Adoratorki otworzyły pierwszy dom w Nowym Świecie – Stanach Zjednoczonych Ameryki, w mieście Wausau w stanie Wisconsin, na północy kontynentu. Od adoracji Najświętszego Sakramentu i śpiewu podczas Mszy Świętej, po katechezę dla dzieci i obozy letnie, siostry są obecnie cennym elementem życia parafialnego w naszym Oratorium.

 

Dom Matki Bożej Różańcowej, Ardee — Irlandia

Moorehall Rise, Dawsonsdemesne, Ardee, Co. Louth, Irlandia

W tych trudnych czasach dla niegdyś pełnego wiary kraju, jakim jest Irlandia, Siostry Adoratorki otrzymały łaskę otwarcia nowego domu w hrabstwie Louth w 2020 roku. Ten piękny budynek i rozległy teren, nazywany Klasztorem Miłosierdzia, był już wcześniej miejscem letnich obozów dla dziewcząt prowadzonych przez siostry.

Dom Notre-Dame-de-Bonne-Délivrance, Loisy — Francja

2, rue de Mortefontaine 60950 Ver-sur-Launette, Francja

Pierwszy dom Sióstr Adoratorek we Francji znajduje się w pięknej posiadłości św. Sulpicjusza w Loisy, nieopodal Paryża. Siostry prowadzą tutaj dom rekolekcyjny, który stał się duchowym centrum dla naszej francuskiej prowincji. Przez cały rok organizowane są tutaj liczne rekolekcje, dni skupienia, konferencje i wiele innych wydarzeń. W przepięknej neogotyckiej kaplicy, znajdującej się na terenie posiadłości, odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Powierzamy to dzieło waszym szczególnym modlitwom. Program rekolekcji można sprawdzić na poniższej stronie:

  Strona domu Notre-Dame-de-Bonne-Délivrance